2010. március 21., vasárnap
A macskák viselkedései
A macskák, jellemzően, a szabadban igyekeznek megfelelő helyet találni. Leggyakrabban egy fát vagy valamilyen oszlopot választanak ki, mivel a fa mint anyag a legalkalmasabb a karmok élezéséhez. Előfordul azonban, hogy egyes macskák azért hagyják karmaik nyomát a tárgyakon, hogy megjelöljék a területük határait a testszagukkal, vagy hogy más macskáknak üzenetet hagyjanak. Mint ahogy a cicáknak általában, a lakásban tartott kedvencek is élnek ezzel a viselkedéssel, és ha semmilyen alkalmas tárgy nem áll a rendelkezésükre a lakásban, akkor maguknak kell a kedvükre valót megtalálni.
Idézzük fel, hogy a kaparászást a macskák nem gonoszságból teszik, hogy minket felbosszantsanak, és nem is azért, hogy tönkretegyék a lakásunkat. Éppen ezért, ne szidjuk kedvencünket, ha kapar. Gondoskodjunk inkább egy karomélezéshez megfelelő kaparófáról a lakásban élő cica számára. Ilyet beszerezhetünk az állatfelszereléseket árusító boltokban, de mi magunk is készíthetünk. Akár egy vastagabb faágat vagy egy rönköt is beállíthatunk macskánknak, örömét fogja lelni benne. Ha a kaparófát azon a területen helyezzük el, ahol cicánk a legnagyobb kedvvel szokott karmot élezni (például épp kedvenc fotelünkön vagy egyéb bútorunkon), átszoktathatjuk a kaparófa használatára, ha elég következetesek és kitartóak vagyunk. Hogy megmutassuk kedvencünknek, hogy mit is várunk tőle, óvatosan fogjuk meg a lábát, helyezzük a mancsát a kaparófára és óvatosan húzzuk végig rajta. Ezzel egyben a cica talpának szaga is átragad a kaparófára, a továbbiakban nem érzi majd idegennek azt. Ha a jövőben rajtakapjuk a cicát, hogy a körmei ápolását mégis máshol végzi, csak vigyük a kaparófához és bátorítsuk, hogy azt használja.
Amennyiben a cica kitart amellett, hogy kizárólag a bútorokat tartja megfelelő eszköznek a karmok formában tartásához, találjunk valamilyen más módszert figyelmének elterelésére és az energiái lekötésére. Sokféle játékot kipróbálhatunk, melyik az, amivel szívesen elfoglalja magát. Megpróbálhatjuk a megcélzott bútort vagy berendezési tárgyat megváltoztatni, például letakarni valamilyen más anyaggal, vagy, ha a tapétát szedi le a falról, más alapanyagú tapétát választani, esetleg a jövőben a tapétázás helyett a fal festését választani.
Ha azt tapasztaljuk, hogy a cica gyakran és különböző helyzetekben és felszíneken kapar, próbáljuk megtalálni a háttérben álló okot: lehet, hogy kedvencünk bizonytalanul érzi magát, feszült vagy stresszes. Gondoljuk végig, mi zavarhatja meg macskánk nyugalmát? Ha más macskákkal él együtt, van-e módja pihenni, nyugodtan szemlélődni egy magasabban levő, számára elkülönített helyen, és szemmel tartani a terepet? Nem túl zajos-e a környezet? Lehet, hogy cicánk nagyobb biztonságban fogja érezni magát, ha kevesebb inger éri, például csak egy-két helységet használhat a lakásban, amit alaposan megismer. Oldjuk meg, hogy kedvencünk ne érezze fenyegetve magát az idegen macskáktól sem. Zárjuk le a cicaajtót és hagyjuk, hogy nyugodtan élvezhesse az egyedüllétet és ne kelljen idegen macskák megjelenésétől tartania. (Választhatunk olyan típusú macskaajtót is, amit csak kedvencünk tud használni, az is biztosítja cicánk nyugalmát.) Vigyázzunk arra is, hogy mi magunk se jelentsünk soha fenyegetést kedvencünk számára, sose üssük meg a cicát, hiszen akkor csak még űzöttebb és feszültebb lesz, pedig csak biztonságra lenne szüksége.
Összegezve, elmondhatjuk, hogy a kaparás a macskák természetes magatartásának egyik eleme, tehát ne törekedjünk a megszüntetésére, hanem találjuk meg a számunkra is elfogadható formáját. Ha további problémákkal találkozzunk, próbáljuk megfejteni a kaparás üzenetét: milyen kellemetlenségét próbálja kedvencünk ebben a formában a tudtunkra adni?
A macska önkifejezése
Ha egy macska számára valami érdekes dolog tűnik fel a láthatáron, abban a pozícióban, amiben éppen van "megfagy": teljesen mozdulatlanul áll, vagy ül, pupillája kitágul, bajszát előrefelé állítja és kissé rapszodikusan csapkodja farkát jobbra-balra.
Ha vadászik akkor fülét lecsapja és lelapul, majd mozdulatlanná válik.
A JÁTÉK
A macskák módfelett játékosak. Minden tárgyat a két elülső mancsukkal csapkodnak. Lógnak a levegőben, vagy akrobatikus mutatványokat mutatnak be, valamilyen magasabb tárgy elérése érdekében. A kölykök egyik legmókásabb szórakozása, amikor anyjuk farkát pofozgatják. Ezt persze jó anyához méltón a felnőtt macska csendes közönnyel tűri.
Másik szórakozásuk a bogárüldözés. Viccesen néz ki, amikor távolról csak annyit lát az ember, hogy a macska látszólag minden ok nélkül jobbra-balra vetődik és lecsap az általunk nem látható zsákmányra.
A NYUGALOM ÉS BIZTONSÁGÉRZET JELEI
A macska nyugodtságáról egy a fekvés és ülés közötti tipikus testhelyzet árulkodik. Lábát maga alá húzza, háta gömbölyű, farkát pedig maga köré tekeri. Első lábait rendezetten egymás mellé teszi és kissé maga alá húzza.
A teljes biztonságérzetet jelzi, ha macskánk oldalára fekve alszik úgy, hogy első lábait teljesen kinyújtja előre, míg a hátsókat hátrafelé. Úgy néz ki, mintha nyújtózna.
ROSSZKEDV
A rosszkedvű cicára valamelyik félreeső sarokban találhatunk rá. Ilyenkor a macska nem kíván kommunikálni a külvilággal és csak közönyösen ül, vagy fekszik, esetleg alszik.
AZ AGRESSZIVITÁS
Ennek több fokozata is lehet. Jó ha az elején észrevesszük, hogy macskánk nincs legjobb kedvében és lehet, hogy simogatásunkat inzultusként éli meg. Ezt úgy adja tudtunkra, hogy misz képpel ücsörög, vagy fekszik és szemhéját félárbocra eresztve jobbra-balra kacifántos ívben csapkodja farkát. Szóval, jobb ha ilyenkor békén hagyjuk.
Veszedelmesebbé válik a helyzet, amikor már púpozni kezdi hátát és füleit lecsapja. Ez gyakran kiegészül fújással és a karmok aktivizálásával. Sokszor még a szőrét is felborzolja, hogy ellenfele szemében hatalmasabbnak tűnjön.
MACSKÁK TALÁLKOZÁSA
A kutyáktól eltérően a macskák individualista lények. Nem élnek csapatokban és ezért nincsenek hierarchiával kapcsolatos harcok. A macska minden egyes fajtársával szemben különböző módon viselkedik, de általában jellemző a pozitív hozzáállás. Néha igénylik egymás társaságát, de függetlenségüket mindig megőrzik. Ha két macska találkozik, akkor nem jellemző, hogyan nagyon közel merészkednek egymáshoz, inkább tisztes távolból vizslatják egymást, a fent leírt figyelő pozícióban. Ha olyan macskákról van szó, akik már megszokták egymást, akkor már gyakran előfordul egy kis dörgölőzés és összeszagolás is.
Egy érdekes momentum szokott félreértést okozni, ha egy macska és egy ismerős kutya találkozik. Köszönéskor ugyanis a macska egyenesen feltartja a farkát és a végét egy kicsit lekonyítja. Míg a macskáknál ez köszönés, a kutyák esetében a feltartott farok akár az agresszivitás jele is lehet.
BEHÓDOLÁS, VAGY INKÁBB VÉDEKEZÉS
Előbb említettük, hogy a macskák esetében nincs "főnök-beosztotti" viszony. Az egyenlőség elvét vallják, vagyis nem jellemző a behódolás. Egy esetben borulhat fel az egyensúly: ha az egyik megtámadja a másikat. A megtámadott macska védekezik. Ezt abból láthatjuk, hogy fülét hátracsapja, és kicsire összehúzódik, esetleg figyelmeztetőleg fújtat. Megeshet, hogy oldalára fekszik és mind a négy mancsán hegyezi a karmát, hogy azzal támadjon vissza.
UDVARLÁS
A nőstény több gazda szerint hihetetlen dolgokat művel a tüzelés ideje alatt. Jellemző, hogy mindenkinek felkínálja magát. Ezt általában hátsójának mutogatásával, vagy fetrengéssel teszi. A fiúk legfőbb feladata ilyenkor természetesen a szökés. A szabadban tartott macskák egy-két hét elteltével kissé ziláltan találnak haza. A párzás időszakában hallhatjuk a gyereksíráshoz hasonló "áriákat", amivel egymást hívogatják a párok.
A macskák viselkedése
A macskák csodálatos háziállatok, mivel viszonylag kevéssé igényesek. Szeretik az otthon biztonságát, ahonnan felfedezhetik területüket és vadászhatnak. Másrészt viszont bizonyos szempontból problémásak. Válogatósak lehetnek az étkezésükben, és nem viselik el, ha vizesek lesznek. Ahhoz, hogy egy gazda megfelelően tartsa macskáját, meg kell értenie természetes, ösztönös viselkedését. Ennek a viselkedésnek része a testbeszéd és a szexuális viselkedés. Egy olyan macskatulajdonos, aki érti kedvence reakcióit, könnyebben elkerülheti a kellemetlen meglepetéseket.
Mi a jó a macskákban?
A macskák hűségesek, barátságosak és könnyen tarthatóak. Minden életkorban az emberek megfelelő társai, ugyanolyan jól érzik magukat gyerekekkel, mint idősekkel. A macskák és az emberek jól megérhetik egymást, ez pedig jó alap lehet egy kapcsolathoz. A macskád mindig érzi, ha rossz napod volt (nem igazán érdekli, hogy miért, de tudja). A macskatartás az élet egyik legnagyobb és legegyszerűbb öröme. Az ember-macska kapcsolat barátságon, hűségen és tiszteleten alapul.
Otthon, édes otthon
A macskák szeretik az otthon biztonságát. Az otthon lehet egy parasztház, vagy egy kicsi városi lakás. A macskák megtanulják kihasználni a lehetőségeket, bár kegyetlen dolog egy falusi élethez szokott macskát városi lakásba átvinni. A macskák szeretnek a szabadban lenni és kijelölni a saját területüket, elkülönítve a többi macskáétól. Ez sokkal fontosabb a kandúroknál, mint a nőstényeknél. A kandúrok esetenként tízszer nagyobb területet jelölnek ki maguknak, mint a nőstények.
Ez a viselkedés ősi ösztönökre vezethető vissza. Egy vadon élő macska számára a területe határozza meg azt a helyet, ahonnan az élelmet szerzi. Minél nagyobb ez a körzet, annál jobb a macska túlélési esélye. Ennek persze egy házi macska esetében nincs jelentősége, de az állat ösztönei nem változtak meg. Ha egy macskát szeretet vesz körül otthonában, ez az ösztön nem okoz problémát.
A lakásban tartott macska területe a saját otthona köré épül. A macska szagokkal, hangokkal, karmolt jelekkel és egyéb módon jelzi ennek határait. A terület formája nem követi szükségképpen a lakás vagy a kert alakját, általában szabálytalan alakú. A különböző macskák által kijelölt területek között lehet átfedés, lehetnek olyan közös részek, ahol találkozhatnak. Egy macska területe egészen addig változatlan marad, amíg uralkodik ott. Ha egy erősebb macska lép színre, a határok megváltozhatnak.
Ha két vagy több macska van a háznál, akkor szintén felszínre törhet a területi ösztön. A macskák kijelölik a házon belül saját területeiket, melyek néhol fedhetik egymást. A konyha például ilyen átmeneti rész lehet. Ugyanígy előfordulhat, hogy a gazda kedvenc helyeit szemelik ki maguknak és harcolnak értük. Amikor egy új macska érkezik a házhoz, érdemes előbb hozzászoktatni az új helyhez, és csak ezután összeengedni a másik (vagy többi) állattal. Így kevésbé érzi magát hátrányos helyzetben.
Az egyik eszköze annak, hogy egy nem ivartalanított hím macska kijelölje területét, a vizelet (ezt egyébként a többi macska is megteszi, de ritkábban, és a vizelet sem annyira kellemetlen szagú). A macskatartók többsége nem viseli el, ha a macska a házon belül megjelöli a területét. Ugyanakkor ez előfordulhat ott, ahol több macska van a háznál, és azok megpróbálják kialakítani a hierarchiát egymás között, vagy ha új macska kerül a házhoz.
A vezető szerepet többféle módon kifejezhetik: néha a vezér macska megmossa a másikat, néha az agresszivitás jelei is észlelhetők. A szerepeket nem osztják ki véglegesen. Érdekes megfigyelni, ahogy a gyengébb macska átveszi a vezetést, amikor a domináns állat megbetegszik, vagy gyengeséget mutat.
Még az egyedüli macska is szükségét érezheti annak, hogy kijelölje területét, és az emberekkel is megküzd érte.
Az a macska, amelyik kimehet a szabadba, sok mindent lát, és a figyelmét is sok dolog leköti. Egy lakásban tartott macska esetében gazdagítani kell a környezetet. Ez megoldható úgy, hogy több helyet kialakítunk, ahol elbújhat, vagy aludhat, megengedhetjük neki, hogy a különböző magasságú polcokra és szekrényekre felmásszon, és ha rendszeresen játszunk vele. A macskáknak sok szórakozásra van szükségük, nagyon érzékeny lények, imádják luxuskörülmények között átszunyókálni a napot. Szeretik a meleget, és gyakran úgy tűnik, hogy a napjuk az egyik meleg helyről a másikra való átsétálással telik.
Azt, hogy a macskád milyennek érzi a hőmérsékletet, könnyen megítélheted a testhelyzete alapján. Nagyon meleg szobában, vagy meleg nyári napon kinyújtózik, hogy minél több hőt adjon le. Hűvösebb időben összegömbölyödik. Előfordulhat, hogy nagyon hideg időben nem hajlandó elhagyni a lakást, ilyenkor készíts össze egy almot bent is.
A macskák és a víz
A macskák híresek arról, hogy nem szeretik a vizet, és nem viselik el, ha vizesek lesznek. Ha csak pár csepp is rájuk esik, legalább 15 percet képesek eltölteni száradással és mosakodással. Ugyanakkor a víz izgalmas szórakozást is jelent számukra, különösen, ha aranyhal úszkál benne. A török van macskák szeretnek úszni, de leginkább csak szülőföldjük meleg vizeiben. Ami a vízivást illeti, ügyelned kell arra, hogy elég folyadékhoz jusson a macskád.
A vadász
A macska viselkedésének egyik összetevője, amit gazdája néha nehezen fogad el, az a vadászat, illetve a zsákmány hazaszállítása. Ez az ösztön nagyon erős a macskákban. Ahogy a kiscicák növekednek, játék során és az anyjukat figyelve fokozatosan kifinomulnak vadászösztöneik.
A vadászat a macskák számára teljesen természetes, és még akkor is megjelenhet, ha otthon is elég táplálékot kapnak. Élvezik a vadászatot, a türelmes és óvatos becserkészést, és a zsákmány elejtését. Ha a macska a zsákmánnyal tér haza és megmutatja gazdájának, azt azért teszi, hogy dicséretet kapjon. Nincs értelme megbüntetni ezért, hiszen a vadászat a macska alapösztöne. Lehetséges viszont csökkenteni a vadászat jelentőségét, ha az állatot megfelelően tápláljuk, játékkal kielégítjük mozgásigényét, és bezárva tartjuk éjszakára (főként ekkor vadásznak). Egy másik megoldás, hogy csengőt akasztunk a macska nyakörvére, amely figyelmezteti az áldozatot a macska közeledtére. Nagyon fontos, hogy rendszeresen elvégezd a féregtelenítést a macskán, főleg ha vadászik.
Testbeszéd
A gazdák többsége azt hiszi, hogy a macska csak dorombolással, nyávogással és morgással kommunikál. Valójában a macskák több módon kommunikálnak. Használnak hangokat, testtartást, fül-, száj- és farokmozgást, és különösen jól érintkeznek más macskákkal. Az anyamacskák különösen sok hangot használnak a kölykeikkel való kommunikációjukban.
A dorombolás általában örömet és elégedettséget jelent. A dorombolás könnyen megkülönböztethető a mély morgástól, amivel a macska a behatolókat fogadja.
A nyávogás több hangból áll, de alapjában véve figyelem felkeltésének szándékát jelzi. A hangok skálája széles:
- rövid, magas hangú nyávogással a macska a gazdáját keresi
- hangosabb, kitartó nyávogással kéri, hogy nyissuk ki az ajtót, vagy etessük meg
- kellemetlen helyzetben dühös, hangos nyávogással jelez.
A macska testbeszéde, melyet testtartásával jelez, csodálatraméltó. Általában józan ésszel meg állapítható belőle, hogy érzi magát a macska, és mit kíván. Az egyik legkönnyebben felismerhető testhelyzet az elégedett macska testtartása, teljesen ellazult, félig lecsukott szemmel. Egy ellazult macska nyújtózkodik, lassan kinyújtja és visszahúzza karmait. A lépkedés az elégedettség másik jelen, ezt gyakran dorombolás kíséri.
Macskád fülei szintén sokat elárulnak hangulatáról. Az éber macska hegyezi a fülét, az ideges hátrarántja azt, egy nagyon ijedt, vagy nagyon agresszív macska fülei pedig szinte teljesen hátrasimulnak a fejére.
Egy fújó macska, melynek kilátszanak fogai, elég riasztó látvány. Ha ez felálló szőrzettel párosul, az komoly fenyegetést jelent a betolakodó számára.
Ne felejtsd, hogy a macska sokkal több dologra használja nyelvét, mint az ember. A nyelv sok információt közvetít a környezetről a macska felé. A macskák tulajdonképpen szagolnak a nyelvükkel, és arra is használják, hogy mosakodjanak, és megmosdassanak más macskákat.
Az, hogy kedvenced hogy tartja a farkát, szintén sokat elárul. Az a macska, amelyik örömmel üdvözöl téged, valószínűleg magasan tartja a farkát. A farok végének kis csóválása örömet jelez (az ellazult macskánál), vagy várakozást (a zsákmány elejtése előtt, vagy egy ételre váró éhes macskánál). Ha a farkcsóválás erősebbé válik, akkor az a macska ingerültségét jelzi, ha pedig az egész farkát mozgatja, akkor készülj fel a támadásra!
Szexuális viselkedés
Más állatokhoz hasonlóan a macskáknak is alapösztöne a fajfenntartás. Természetes körülmények között a nőstény macskák csak bizonyos időszakokban ivarzanak, a párzási időszak alatt. A párzási időszak általában tél végétől nyár végéig tart, de néhány lakásban tartott macska az év minden időszakában képes a párzásra.
Az ivarzó nőstény viselkedése problémát jelenthet a gazdának. Ezen idő alatt az állat több érzelmet mutat, nagyon hangos, nyugtalan és folyamatosan mozog. Ez a tapasztalatlan gazda szemében szokatlannak és meglepőnek tűnhet. Az esetek többségében a gazda nem fogadja szívesen a nem kívánt kölyköket. Az ivartalanítás után a kandúr rendesebb és kellemesebb társsá válhat. Kevesebbet kóborol, nem verekszik annyit más macskákkal, és nem jelöl ki területet házon belül. Ha ivartalanítani akarod a macskát, kérd ki az állatorvos véleményét arról, hogy melyik erre a legmegfelelőbb időpont, és mik a következményei!
Az egészséges macska
Az egészséges macska
Ne feledd: macskád egészségéért te vagy a felelős! Mindig figyelned kell arra, hogy jó erőben legyen és hosszú, boldog életet éljen.
A védőoltás létfontosságú
Az oltások segítenek abban, hogy megvédd a macskádat olyan, esetleg halálos betegségektől, mint pl. a fertőző gyomor- és bélgyulladás vagy a macskanátha. A kiscicákat a lehető legkorábban (általában 8 hetes korukban) be kell oltani, mert fiatal korukban nagyon érzékenyek. A felnőtt macskáknak oltási bizonyítványra van szükségük. Ha nem vagy biztos abban, hogy felnőtt macskád minden oltást megkapott, az állatorvostól kérj tanácsot.
Mire figyeljünk?
A macskát rendszeresen meg kell orvossal vizsgáltatni, de te is figyeld az állapotát, és ha úgy látod, hogy valami nincs rendben, vidd állatorvoshoz! (Ha újonnan kerül hozzád a macska, mindenképp vizsgáltasd meg!) A következő dolgokat érdemes mindig figyelned:
- Testfelépítés: legyen erős és izmos, ne legyen sovány
- Fülek: legyenek tiszták, az állat reagáljon a hangokra (mindig csak a fülek látható részét vizsgáld meg, hogy ne okozz neki fájdalmat)
- Szemek: legyenek tiszták és fényesek, a szemhéjak alatt legyenek rózsaszínek
- Orr: legyen tiszta, ne legyen nyálkás
- Szőrzet: legyen tiszta, jól ápolt és csillogó, ellenőrizd, hogy ne legyenek élősködők az állaton, és nincs-e sérülés, duzzanat vagy karcolás a testén.
- Has: nem szabad feszülnie és kedvenced nem lehet pocakos, ellenőrizd a sérüléseket ezen a területen is
- Végbélnyílás: a végbélnyílást körülvevő szőrzet legyen tiszta, ne legyen rajta nyoma bélsárnak, ellenőrizd, hogy nincs-e a macskának hasmenése vagy bélsárpangása
- Mancsok: ellenőrizd, hogy nincs-e repedés, sérülés, vágás, vagy törés a mancsokon ill. a karmokon
- Étvágy: normális esetben az állat étvágya jó, ha új macskát kapsz, tudd meg, hogy mit evett korábban, és folytasd a régi étrendet, étrend váltásakor figyelj a fokozatosságra
- Viselkedés: macskád legyen érdeklődő és éber, ne legyen túlzottan félős
- Légzés: legyen csendes és normális, ne köhögjön, ne prüszköljön, és ne ziháljon
- Mozgás: legyen élénk, ne sántítson, ne legyenek fájdalmai, ha megérintik, a fejét egyenesen kell tartania, normális esetben a földről könnyedén fel kell tudnia ugrani az asztalra
- Vér: ne legyen semmi jele vérnek
Macska-elsősegély
Ha a macskád betegség jelét mutatja, ne ess pánikba, az állatorvosod megoldja a problémát. Mindig legyen kéznél az orvos száma, és az ügyelet elérhetősége.
Az állatorvos esetleg telefonon is tud tanáccsal segíteni kedvenced ellátásában, de a legbiztosabb, ha elviszed hozzá a macskát. Szerencsésebb, ha az állatorvost nem hívod házhoz, hiszen megfelelő felszerelés és személyzet a rendelőben van.
Ha fennáll a veszélye annak, hogy a macskádat altatásban kell ellátni, ne adj neki enni és inni. Mindig telefonálj az állatorvosnak indulás előtt, hogy fel tudjon készülni az érkezésetekre. Ez az előkészület megmentheti kedvenced életét.
Szükséged lesz egy kosárra, amiben szállítani tudod, ez főleg akkor fontos, ha kocsival utaztok. Ha nincs megfelelő kosarad, egy papírdoboz is megteszi, ha kilyukasztod, hogy kapjon levegőt és megkötöd, hogy ne tudjon kimászni belőle. Ha a doboz aljára egy kevés újságpapírt vagy rongyot teszel, kényelmesen utazhat a macskád.
A macskák mozgásigénye
A macskák mozgásigénye
Mikor láttál utoljára pórázon vezetett macskát? Valószínűleg régen, ha egyáltalán láttál már ilyesmit. Ennek az az oka, hogy a legtöbb macska nem viseli el a pórázt. De van rá mód, hogy a macskát hozzászoktassuk, ha pedig nem sikerül, más módja is van annak, hogy kedvenced eleget mozogjon.
Hogyan tanítsuk meg a macskát pórázon sétálni?
Ahhoz, hogy a macskát sétálni vihesd, először hozzá kell szoktatni a pórázhoz. Néhány fajtánál (pl. sziámi, burmai, orosz kék, keleti rövid szőrűek, stb.) ez viszonylag könnyen megy.
Ha a macskát hozzá akarod szoktatni a pórázhoz, kezdd el még kölyökkorában. Ehhez szükséged van egy nyakörvre, egy pórázra és egy hámra (ez utóbbira azért, mert a macskák többsége kibújik a nyakörvből).
- Kezdetben helyezd rá a nyakörvet néhány napig, rövid időszakokra, hogy hozzászokjon.
- Ugyanezt próbáld meg a hámmal is, anélkül, hogy kivinnéd sétálni.
- Később tedd rá a pórázt is, és hagyd, hogy megszokja.
- Ezután próbáld a lakáson belül pórázon sétáltatni.
- Ezt követően fokozatosan növelve a megtett távolságot, rendszeresen vidd el sétálni. Csendes helyeken sétáltasd és szoktasd a környezethez.
A macska és a külvilág
Általában nem szabad olyan hosszú időre szabadon engedni a macskát, amilyen hosszan szeretné. Sok veszély fenyegeti ugyanis, más állatok, autók, stb. Ha a macska sokat szeretne a szabadban mozogni, építs neki egy elkülönített részt. Ha igazi játszóteret szeretnél készíteni a macskának, ide helyezz el különböző fadarabokat, ágakat, különböző magasságú polcokat.
Ha elengeded a macskát, olyan nyakörvet adj rá, melyből kibújhat, ha pl. fennakad a kerítésen, legyen rajta a neved és telefonszámod, esetleg csengőt is akaszthatsz a nyakába - bár ennek nem fog örülni. A csengő segít abban, hogy nyomon kövesd az állatot, és figyelmezteti a madarakat, egereket és kutyákat, hogy a macska közeledik.
Természetesen ha házon belül engeded el, az is veszélyekkel járhat. Biztonságossá teheted számára a házat, ha nem hagysz nyitva ablakot, becsukod a mosógép, mosogatógép és a szárító ajtaját, nem hagysz elöl éles késeket, elteszed a zacskókat, tisztítószereket, varrókészletet és figyelsz arra, hogy ne érhessen el elektromos vezetéket. Helyezd biztonságba a törékeny tárgyakat is.
Ha magukra hagyják őket, a macskák többsége eleget mozog, így legfőképp arra kell figyelned, hogy a mozgásukhoz biztonságos környezetet biztosíts.
Macskák fogápolása
Macskák fogápolása
Sajnos a fogproblémák, illetve szájüregi elváltozások gyakoriak a macskáknál csak úgy, mint a kutyáknál. A statisztika azt mutatja, hogy a 3 év feletti macskáknál 10-ből 7-nél található valamilyen fogprobléma. A jó hír azonban az, hogy hathatósan tehetünk a problémák megelőzése érdekében.
A legfontosabb a plakkok képződésének elkerülése, mivel ilyenkor baktériumok is lerakódnak a lepedékekkel együtt a fogak felszínére. Később (kezelés hiányában) ezek a lerakódások átalakulnak sárgás-barnás fogkővé, amit nehéz eltávolítani. Ha a fogkő benő az íny alá, az ínygyulladás veszélye is fennáll. Súlyos esetben a fogkő eltávolítására már nincs is lehetőség, így az egész fogat kell eltávolítani.
Ha a gazda odafigyel már a macska fiatalabb korában (2-3 év) a fogak ápolására és szükség szerinti rendszeres kezelésére, akkor meg lehet előzni a súlyosabb elváltozásokat. Az idős macskáknál a fogkő mellett gyakran a szuvas fogak is problémát okoznak.
Ha már szükség van fogkezelésre, ne tartsunk tőle. Az állatorvos érzéstelenítésben végzi a kezelést így a macskánknak nem jelent fájdalmat, viszont kezelés nélkül előbb-utóbb komoly fájdalmai lehetnek. A fogkő eltávolítását ultrahangos készülék segítségével végzik, amely csak néhány percet vesz igénybe.
Ha a beteg fog eltávolításáról van szó, akkor altatásban végzi a beavatkozást az állatorvos, de pár nappal a húzás után már teljesen normálisan tud étkezni a cica.
Ha a macskának szájüregi gyulladása van, az a következő tünetekkel járhat: rossz lehelet, fejrázás, illetve a cica próbál a mancsával a szájába érni. Talán lassabban eszik, kiköpi az ételt, aztán visszaveszi a tálból. Bár más megbetegedések, mint pl. anyagcsere-betegségek is okozhatnak fájdalmat a szájüregben, azért ilyenkor egy vérképet érdemes csináltatni az egyéb betegségek kiszűrésére.
Vannak macskák, akik eleve hajlamosak a fogínygyulladásra. Sajnos ez gyakran az egész életüket végigkíséri, de kontroll mellett és rendszeres fogápolással kordában lehet tartani a problémát. Ahogy az embereknél, a macskáknál is a legjobb út a fogak tisztántartásához a fogmosás, amit a lehető legkorábban célszerű elkezdeni, hogy szokja az állat.
Egy darab gézt csavarjunk az ujjunk köré, és finoman dörzsöljük a fogakat. Ne nyissuk ki a száját, hanem oldalt csúsztassuk az ujjunkat. Később használhatunk speciális macskafogkefét, amik között vannak ujjra húzhatók is. Belemárthatjuk valamilyen ízletes folyadékba, pl. halkonzervbe. Aztán lehet érdeklődni az ízesített fogkrémek iránt is az állatpatikákban. Soha ne használjunk humán fogkrémet, mert a lenyelése ártalmas lehet az állatnak. Általában a macskák fogainak külső felszínének tisztítása elégséges, de ha hagyja a belső felét is, akkor azt is célszerű letisztítani. Mit csináljunk, ha a macskánk nem szereti a fogtisztítást? Legyünk türelmesek, és időnként próbálkozzunk újra! Egy picike tisztítás is több a semminél. Ki lehet próbálni egy erre a célra kifejlesztett speciális szájfertőtlenítő gélt, ami segít a plakkok lerakódását megakadályozni. Érdeklődjünk állatorvosunknál a fogtisztító rágógumikről, illetve a megfelelő táplálásról is.
A fogak tisztításának természetes módja a sok rágás. Úgy szokták mondani, hogy célszerű a macskák fogait gyakoroltatni, tehát erre alkalmas rágókát esetleg csontot adni nekik, így megelőzhető a fogkő lerakódása.
Macskák állatorvosnál
Az állatorvosnál Ha állatot tartunk, mindenképpen meg kell látogatnunk az állatorvost, akár általános vizsgálat, akár az oltások beadása miatt, akár mert a kedvencünknek egészségügyi problémája van. Az állatorvos munkáját könnyítsük meg, ezzel időt nyerünk és a kedvencünk gyógyítását is elősegítjük. Az orvos a diagnózis felállításához a betegvizsgálat adatain kívül a kórelőzményre támaszkodik, ezt pedig a gazdától kérdezi meg. Hasznos, ha tudunk válaszolni a kérdéseire. A tárgyilagos, egyértelmű, részletes és pontos tájékoztatás megkönnyíti az orvos munkáját, útbaigazít a további vizsgálatok irányát követően. Mire vonatkoznak a kérdések? A felmerülő panaszokra, az állat egészségi állapotára: mikor kezdődött a betegség, milyen elváltozásokat tapasztaltunk, ezek milyen mértékűek, mi változott (javult, romlott) az állat állapotában, volt-e korábban hasonló betegsége. Van-e az állatnak étvágya, iszik-e, hányt-e, ez mutat-e összefüggést az etetéssel (közvetlenül etetés után hányt-e vagy hosszabb idő eltelt), milyen a testhőmérséklete, a viselkedése, normális-e a széklete, vizelete, hányszor és mennyit ürít, az milyen színű, állagú. Az állat környezetére: táplálás módjára, az eleség fajtájára; az állat elhelyezésére, életkörülményeire, esetleges társaira és azok egészségi állapotára, más állatokkal való találkozásra, az állat életében bekövetkezett változásokra (utazás, költözés, új gazda), ártalmas anyagokkal való érintkezés lehetőségére (vegyszerek, mérgek), arra, hogy észrevettük-e, hogy egyes tárgyaink hiányoznak (ékszer, ruhadarab, labda). Mivel a rendelési idő véges, szorítkozzunk a lényegre és az állatorvos által feltett kérdések megválaszolására. Ha harapós kutyánk van, vagy egyes beavatkozásokra támadással reagál, mindenképpen tájékoztassuk erről az orvost, és vigyünk szájkosarat a kutyának, amit rögtön érkezéskor tegyünk is rá. Amennyiben nem a megszokott orvoshoz megyünk utókezelésre, tudnunk kell, hogy eddig mivel kezelték az állatot. Az a személy vigye orvoshoz az állatot, aki a legtöbb időt tölti vele, látta a tüneteket. Az orvosi rendelők többségében dolgozik asszisztens, aki segít tartani a kutyát a vizsgálat vagy a beavatkozás alatt, a gazda dolga ilyenkor, az orvost munkájában nem zavarva nyugtatni az állatot. Előfordul, hogy segítenie kell: az állatot hasa alatt átkarolva, a nyakbőrt tartva stabilan, biztosan meg lehet tartani, de célszerű az orvos tanácsait követni. Mit vigyünk magunkkal az állaton és a pénztárcánkon kívül? Oltási könyvet (ebben szerepelnek a kapott védőoltások, azok időpontjai, a korábbi betegségek, esetleg a kapott kezelések), pórázt, a korábban említett szájkosarat, ha szükséges. És az állat? Ha nem sürgősségi ellátásra érkezünk, az állat legyen tiszta, ápolt, de ha betegnek tűnik, és valamilyen váladék vagy hasonló jelenik rajta, ne mossuk le. Vihetünk mintát székletből, vizeletből, stb. alaposan kimosott, vegyszermaradékokat nem tartalmazó edényben. A legtöbb, sürgősségi ellátást igénylő helyzetet mi magunk is felismerjük: az állat nagyon elesett, vérzik, erős fájdalmai vannak, stb., de mindenképpen vigyük orvoshoz balesetet (leesett, elütötték) követően akkor is, ha nem látható rajta sérülés. Gyakori, ismétlődő hányást követően; ha eszméletlen volt vagy rohamozott; túlmelegedést, hőgutát követően; ha korábban kullancs volt benne, és feltűnően bágyadt; ha hirtelen felfúvódik és hány; illetve, ha állapotában gyors romlás következik be. Szállítóketrecben vagy szállítókalitkában a kistestű állatok (madarak, rágcsálók, macska) is biztonságosan utaztathatók, ilyenkor biztosítsuk a jó szellőzést, meleget, és figyeljünk, hogy szökésbiztos megoldást válasszunk. Hogyan zajlik a vizsgálat? Az orvos először az állat általános állapotáról szerez benyomást. Belenéz a szemébe, megnézi a nyálkahártya színét, állapotát, áttapogatja a hasát, hátát, végtagokat, megállapítja, hogy jelez-e fájdalmat az állat. Meghallgatja a szívhangokat, légzést, megméri a testhőmérsékletét, pulzusát. Ha szükséges, további vizsgálatokat rendel el vagy végez, amelyek laboratóriumi (vérből, vizeletből, székletből), műszeres vizsgálatokból (röntgen, ultrahang, stb.) állhatnak. Ha szükségesnek ítéli gyógyszert ad be, többnyire injekció formájában. Jó ha tudjuk, hogy beteg állat (hány, hasmenéses, köhög, stb.) nem oltható. A gyógyulás után még várnunk kell néhány napot, hiszen az oltás megterheli az állat immunrendszerét, vagy nem alakul ki a megfelelő immunválasz. Ha oltásra visszük az állatot, vagy útlevelet szeretnénk készíttetni neki, időzítsük olyan időpontra, amikor nem zsúfolt a rendelő (semmiképpen ne ügyeleti időben menjünk). Jó, ha mindig ugyanahhoz az orvoshoz járunk, aki így ismerni fogja kedvencünket, mi bízunk benne, és a kutya sem fél annyira az ismerős környezetben. Állatorvosunk biztosan módot talál arra is, hogy tehessünk nála szoktató látogatásokat, amikor nem éri semmilyen kellemetlenség az állatot, esetleg kap egy kis simogatást és jutalmat. Így szívesebben fog a rendelőbe menni, ami mindenkinek csak jó. |
A macska ápolása
A macskák természetüknél fogva tiszta állatok, így főleg a rövid szőrű példányok nem igényelnek sok ápolást. A hosszú szőrűeknek viszont rendszeres - általában napi - ápolásra van szükségük. Próbáld még kölyökként hozzászoktatni a macskát ehhez, így könnyebb dolgod lesz vele felnőtt korában.
Ha a macska már hozzászokott az ápoláshoz, élvezni fogjátok ezt az együtt töltött időt. A legtöbb macska dorombol, ha fésülik, mert ez olyan érzést kelt bennük, mint a vakarászás. Ha a macskád eredendően ideges természetű, próbáld előbb játékkal hozzászoktatni az érintéshez. Engedd meg, hogy játsszon a fésűvel vagy kefével, így hozzászokik ezekhez.
Az összes elöregedett szőrszálat fésüld ki. Különösen óvatosan és finoman fésüld a fejét, és a teljes test átfésülése után még egyszer ismételd meg a folyamatot, hogy eltávolítsd a kifésült szőrszálakat.
A hosszú szőrű macskák szőrzete könnyen összegubancolódik. Ilyenkor el kell távolítani a csomókat. Ehhez néha szakember segítségét kell kérni, és néha csak altatásban lehet végezni a fésülést. Ha a macska koszos, tiszta ruhával dörgöld végig, de ne használj szappant.
A macska ápolása közben ellenőrizd, hogy van-e a bőrén csomó, duzzanat, bármilyen elváltozás, ami betegségre utalhat. Ha ilyen jelet látsz, azonnal fordulj orvoshoz!
Sokféle nézet uralkodik a macskák fürdetésével kapcsolatban. Szakértők szerint egy egészséges, ápolt macska nem igényel mosdatást. El kell ismerni, hogy a rendszeres fürdetés felesleges, sőt káros, mert azzal eltávolítjuk a védelmet nyújtó olajokat a bőrből. Előfordul azonban, hogy egy gyors mosdás szükséges. Az otthonukat is imádó macskaimádók néha megszabadulnának a cicákból elillanó szagoktól és gyakorlati szempontokat követve, útjuk macskástul a fürdőszobába vezetne. Hogy kell tehát megfürdetni egy macskát? Hogyan biztosíthatjuk, hogy a macska "eredeti" állapotában, minden lelki trauma nélkül kerüljön ki a fürdőszobából?
A macskák köztudottan nem szenvedhetik a vizet, ezért ne számítsunk nyugodt, lazító fürdőzésre. Ha a macska nem jár kiállításra, akkor valószínűleg csak végszükség esetén fog közelebbi ismeretségbe kerülni a fürdés nevű eljárással. Végszükségről akkor beszélhetünk, ha cicánknak valamilyen bőrbetegsége van, esetleg bolhák bújtak a bundájába, vagy szőrzete menthetetlenül beszennyeződött és összegubancolódott. A bökkenőmentes fürdetés érdekében készíts ki minden eszközt! Először is gondold végig, hogy melyik helyiség lenne alkalmas a mutatványra. A macskák remekül kikerülnek minden szorongatott helyzetből, ezért kis helyen végezzük a fürdetést. A konyhai mosogató például remek terep, hiszen kényelmes magasságban van, de bármilyen más kád, vagy dézsa is megteszi. Ha nem akarjuk, hogy macskánk megcsússzon, akkor a mosogató aljába tegyünk csúszásgátló gumiszőnyeget.
Javasoljuk, hogy ennél a pontnál szerezz segítséget, lehetőség szerint egy macskabarátot. Gondoskodj arról, hogy kéznél legyen nagy mennyiségű törülköző és macskáknak szánt sampon! Ilyen készítményt az állatorvostól, vagy jó nevű állatfelszerelést forgalmazó cégektől szerezhetsz be; az emberek számára készült sampon kiszáríthatja a macska bőrét és sok más problémát is okozhat. Olvasd el a samponon szereplő használati utasítást! Nyisd ki a sampont és terítsd le a törülközőket úgy, hogy azokkal rögtön meg tudd ragadni kedvencedet. Nincs annál idegesítőbb dolog, mint amikor, megpróbálsz kihajtogatni egy törülközőt, vagy kinyitni egy flakont és eközben szőrcsomókkal teríti be a környezetét. Jó ötlet egy füles bögrét kikészíteni az öblítéshez. Engedj kb. 5-7 cm langyos - nem forró - vizet a tálba.
A következő lépés: tedd a macskát a fürdővízbe! Próbáld meg a macskádnál elérni, hogy valamelyest biztonságban érezze magát! Vedd fel az öledbe és kedveskedj egy kicsit, amíg megnyugszik és dorombolni kezd. A segítőd álljon készenlétben a konyhában, de eddigre már egyeztessetek, hogy ki fog mosni és ki stabilizálja a macskát. Fogd meg határozott mozdulattal a marjánál, ugyanis amint beleér a vízbe, szökni próbál. Ha kellő határozottsággal, de gyengéden tartod, akkor elkerülhetők a vergődés okozta nehézségek. Bármit is teszel, soha ne húzd a macska bőrét körbe a nyakán, mert ezzel az óvatlan mozdulattal megfojthatod!
Ha a cica már a tálban áll, kezdd el átáztatni a bundáját kézzel, vagy a bögre segítségével. Beszélj hozzá csendesen és készülj fel a szökési kísérletek hárítására! Igyekezz nyugodtan és szélsőséges hadonászások nélkül csinálni az egészet, különben könnyen megijesztheted. Ha sikerült teljesen átnedvesíteni, vidd fel a sampont és gyengéden maszírozd bele a szőrébe! Ügyelj arra, hogy ne kerüljön sampont a macskád szemébe vagy fülébe. Ne használj túl sok sampont, mert soha nem jutsz az öblítés végére! Ha úgy gondolod, hogy a sampon minden szennyeződést kioldott, akkor kezdd el leöblíteni. Előtte azonban célszerű leengedni az elhasznált vizet és tisztát engedni a tálba. A tiszta víz hőmérséklete legyen azonos a leengedett vizével.
Ha a macskád végre megszabadul a habtól, végy egy törülközőt és hosszanti irányban tedd a négylábú hátára. Jól tekerd be a törülközőbe, majd a két hátsó lábát karold át és közben gyengéden töröld végig a bundáját. Ha a macska még bírja a gyűrődést, akkor ez a megfelelő időpont arra, hogy kifésüld a maradék gubancos szőrt! Ha mindennel megvagy, akkor végre elengedheted. Ne lepődj meg azon, hogy a macskád egy darabig őrültként rohangál körbe-körbe és esetleg vicces dolgokat csinál. Más egyedek a szabadulás után rögtön elbújnak egy védett helyen. Ne engedd ki a kedvencedet még órákig, amíg teljesen meg nem szárad. Végül kényeztesd egy kicsit és alaposan dicsérd meg, hogy ne maradjon sokkoló élmény a fürdés. Soha nem tudhatod, de előfordulhat, hogy egy ilyen fürdetés után a macskád többé nem akar majd piszkos lenni!
Hogyan válasszunk kiscicát!
Hogyan válasszunk macskát?
Ha már eldöntötted, hogy macskát akarsz, el kell döntened, hogy milyen fajtát szeretnél. Törzskönyvezett legyen? Hosszú vagy rövid szőrű? Kandúr vagy nőstény? Még azon is elgondolkodhatsz, hogy egy vagy több macskát akarsz, hogy még több örömöd teljen benne (bennük) és a macskád ne unatkozzon.
Néhány ötlet a jó választáshoz:
Törzskönyvvel vagy nélküle?
Összesen körülbelül 40-80 különböző macskafajta és azoknak 500 variációja létezik. A fajták között nagyon nagy az eltérés. Csak gondolj a népszerű sziámi, burmai és perzsa macskákra, vagy a farok nélküli manx-ra, vagy a szőrtelen szfinx macskára. A megjelenésbeli különbségek mellett a fajták temperamentuma és egyénisége is eltér. A sziámi például nyíltabb, míg a hosszú szőrű perzsa nyugodtabb.
Sok könyv leírja a különböző fajták jellemzőit, és a macskakiállítások is sokat segíthetnek a kiválasztásban, hiszen ott rengeteg csodálatos példányt láthatsz, és lehet, hogy akad közöttük olyan, amelyet legszívesebben azonnal hazavinnél.
A legtöbb macskatulajdonos nem választ törzskönyvezett macskát. Többségünk szemében a nem törzskönyvezett példányok is minden jellegzetességgel rendelkeznek, és a sok szőrzettípus és szín közül is könnyű választani.
Hosszú vagy rövid szőrű?
A hosszú szőrű macskák nagyon szépek lehetnek. Ugyanakkor rengeteg odafigyelést igényel ápolásuk és gondozásuk. A hosszú szőrű macskákat naponta kefélni kell, de ez örömmel is jár, hiszen a macskák többsége kellemesnek tartja ezt, és dorombol.
Ha úgy gondolod, hogy nem lesz elég időd minden nap megfésülni a macskád, gondold át, hogy tényleg hosszú szőrű példányt akarsz-e.
Ha a macska szőre összegubancolódik, lehet, hogy állatorvoshoz kell vinned, hogy levágja a szőrt, mert valószínűleg nem fog tetszeni neki a fésülés. Az is elképzelhető, hogy az állatorvos altatásban végzi a műveletet, hogy a macska ne érezze magát rosszul.
Kandúr vagy nőstény?
A kandúrok általában nagyobbak a nőstényeknél. A nem ivartalanított állatok szívesen kóborolnak a környéken, és gyakran összeverekednek más macskákkal. Előfordul, hogy vizelettel és bélsárral jelölik ki területüket. Ez normális viselkedésmód, de kellemetlen lehet a gazdájuk számára.
Az ivarérett nőstények rendszeresen ivarzanak és vemhesek lehetnek. Az ivarzás alatt néha nagyon hangosak és a környék kandúrjai nagyon vonzónak találhatják őket.
Ha nem akarsz macskát tenyészteni, érdemes ivartalanítani az állatot. Ha ez megtörténik, a nőstények és a kandúrok között kevésbé látszik különbség.
Egy érdekesség: ha már van egy felnőtt macskád, és kölyköt akarsz, akkor valószínűleg a felnőtt állat könnyebben elfogad egy ellenkező nemű új társat.
Egy vagy több macska?
Sok macskatartó nem tudja eldönteni, hogy egy vagy több macskát érdemes-e tartani. Ez a döntés sokban múlik a macska természetén. Néhány macska szeret más példányokkal együtt élni, míg a többiek inkább egyedül lennének, vagy emberekkel. Ha már van egy felnőtt macskád, már valószínűleg tudod, hogy a Te állatod melyik típusba tartozik, és kijönne-e egy másik macskával.
Ha a nap nagy részében nem vagy otthon, érdemes esetleg több macskát tartani, hogy szórakoztatni tudják egymást. Azok a kölykök, amelyek együtt nőttek fel, általában felnőtt korukban is jól kijönnek egymással.
A tartható macskák száma attól is függ, hogy mekkora a rendelkezésre álló hely. Az emberekhez hasonlóan a macskáknak is szükségük van térre, és nem szeretnek összezsúfolódni. Általános szabályként azt mondhatjuk, hogy szobánként egy macska tartható, hogy egyedül lehessenek. Arra is ügyelj, hogy mindegyiküknek saját alomra van szüksége, mert néhányuk nem szereti megosztani azt másokkal.
Hogyan szerezzünk macskát?
Sok helyen találhatunk macskát. Ha eldöntötted, hogy akarsz egyet, ezt terjeszd el a környezetedben. Lehet, hogy valamelyik ismerősödnek van eladó macskája, vagy kiscicája, vagy ismer valakit, aki eladna. Gyakran kínálnak kismacskákat újsághirdetésekben is. Szintén könnyen juthatsz macskához állatmenhelyről, itt általában több, otthonra váró macska is van.
Ne vásárolj olyan tenyésztőtől, aki több helyről szerzi be az állatokat. Lehet, hogy túl korán választották el őket, vagy sokat kellett utazniuk, ezért náluk a betegség és a stressz könnyen előfordulhat.
Mivel nem lehetsz biztos abban, hogy a macskád egészséges, kérdezz meg egy állatorvost.
Ha úgy döntöttél, hogy törzskönyvezett macskát vásárolsz, fordulj ismert és neves tenyésztőhöz. Megtalálásában segíthetnek macskatulajdonosok, az állatorvos, újsághirdetések és macska magazinok, kiállítások.
Mire ügyeljünk?
Először is, kérjük meg a tenyésztőt, hogy a kölyköt együtt láthassuk az anyjával. Így láthatjuk azt, hogy az anya egészséges-e és milyen vérmérsékletű. Ne felejtsük el, hogy mivel szoptat, és nem olyan régen kölykezett, nem biztos, hogy tökéletes állapotban van, de azt mindenképp láthatjuk, hogy a kölyköt nem választották el túl korán, és nem máshonnan hozták.
Érdemes megvárni, hogy a kölyök legalább 7-8 hetes legyen mielőtt elvesszük az anyjától. A törzskönyvezett macskák tenyésztői ennél is tovább, 12 hetes korukig együtt tartják az állatot az anyjával. Mielőtt döntesz, nézz meg több kismacskát is. Csak tiszta helyről vásárolj, ahol a macskák egészségesek és szemmel láthatóan jól érzik magukat.
Az egészséges kiscicák általában kíváncsiak, és érdeklődőek. Olyan cicát válassz, amelyik élénk és játékos, de nem túl agresszív. Lehetőleg ne dönts szégyellős macska mellett. A macska szocializációja 7-9 hetes korára befejeződik, mire hozzád kerül, már vége ennek az időszaknak.
Olyan cicát válassz, amelyik aktív, láthatóan egészséges és tiszta. Bizonyosodj meg róla, hogy a fülei tiszták és az ínye rózsaszín. Ellenőrizd, nincs-e hasmenése. A bundája legyen tiszta, nem lehet semmi jele allergiának. Ha a macskának nagy pocakja van, lehet, hogy bélférgektől szenved. A túlzottan kicsi macskának is lehetnek egészségügyi problémái. Ellenőrizd a választott cica oltási könyvét és a féreghajtásra vonatkozó dokumentumokat és ellenőrizd továbbá azt is, hogy minden szükséges bizonyítványt megkaptál-e.
Hogyan legyünk felelős macskatartók?
Hogyan legyünk felelős macskatartók?
A macskatartás az öröm mellett felelősséggel is jár. Bár a macskák természetüktől fogva függetlenek, a gazdájukként felelős vagy komfortérzetükért, és mindazok kényelméért, akik kapcsolatba kerülnek a macskáddal.
A macska nevelése
A macskák nagyon intelligensek és könnyen nevelhetők. Hogy a macska ne karmolássza a bútorokat, biztosíts számára egy karmolófát, és a bútorszövetek védelmében valamilyen textíliát. Ha mégis a bútort karmolja, határozott, hangos "nem"-mel figyelmeztesd, vagy locsold le vízzel. A bútorokat alufóliával is bevonhatod, ezt a macskák nem szeretik megérinteni.
A macskák tiszta állatok. A kiscicák megtanulják anyjuktól, hogyan ássák el ürüléküket, így könnyen szobatisztaságra szoktathatók és gyorsan megtanulják használni az almot. Az almot csendes helyre kell tenni, távol az etetés helyétől és tisztán kell tartani.
Ápolás, gondozás
A macskák sok időt töltenek mosakodással, de a hosszú szőrű fajták szőrzete rendszeres fésülést igényel. A macskák többsége élvezi a fésülést, és ez az együtt töltött idő erősítheti a kapcsolatot az állat és gazdája között. A fésüléssel könnyen eltávolíthatjuk az elöregedett szőrszálakat is.
Ivartalanítás
Ha nem akarsz tenyészteni, hat hónapos kora körül ivartalanítsd.
Jó szomszédság
Ismerd meg a helyi önkormányzat macskatartásra vonatkozó előírásait. A macska és más állatok érdekében éjszakára ne engedd ki az állatot.
Elveszett macskák
Sokat tehetsz azért, hogy macskád ne vesszen el. Mindig legyen rajta egy nyakörv, rajta a neveddel és telefonszámoddal. Vihar és tűzijáték alatt tartsd bezárva. Ha eltűnik, kérdezősködj a szomszédjaidnál, az állatorvosnál, vagy az állatmenhelyeken.
Nyaralás
Gondold végig, hogy mi a legjobb a macskádnak, ha nyaralsz, vagy elmész otthonról. Az állatorvosod, vagy egy barátod talán tud olyan helyet, ahol elhelyezheted a macskát. Mielőtt megbeszéled az időpontot, nézd meg, hogy megfelelő-e a hely, a személyzet és a tisztaság. Ha csak néhány napra utazol el, megkérheted valamelyik szomszédodat, vagy ismerősödet, hogy etesse meg a macskád, amíg távol vagy.
A macskák általában nem szívesen vannak távol a megszokott környezetüktől. Ha magaddal viszed, könnyen pánikba eshet, és megpróbálhat megszökni. Ezért tartsd biztonságos helyen. Soha ne hagyd magára az autóban, mert el is pusztulhat a nagy melegben.
Saját kuckó
A macskák szeretnek emberek között lenni, hiszen társas lények és kíváncsiak. Ugyanakkor szeretnek néha elbújni, és egyedül lenni. Jó gazdájaként gondoskodj egy olyan zugról, ahol a macska elrejtőzhet. Legyen egy kényelmes ágya, lehetőleg egy sötét sarokban, ahol egyedül lehet, biztonságban érezheti magát, és nyugodtan alhat.
Oltás, féregirtás és bolhák
Az oltások segítenek abban, hogy megvédd a macskádat olyan, esetleg halálos betegségektől, mint a fertőző gyomor- és bélgyulladás, valamint a macskanátha. A kiscicákat a lehető legkorábban (általában 8 hetes korukban) be kell oltani, mert fiatal korukban nagyon érzékenyek. A felnőtt macskáknak oltási bizonyítványra van szükségük. Ha nem vagy biztos abban, hogy minden oltást megkapott, kérj tanácsot az állatorvostól.
A macskák bélrendszerében gyakran vannak férgek, és van, amikor megbetegedést okoznak. A férgeket megtalálhatod a macskád székletében melyek kicsi, fehér, rizsszem-nagyságú élősködők. Ha a macskád férges, kezelni kell, vidd állatorvoshoz.
Sajnos a macskák gyakran bolhásak is, ez pedig nem csak a macska életét, de a gazdája életét is megkeserítheti. Meg lehet viszont szabadulni ezektől az élősködőktől, ha megfelelő szerekkel, az állatorvos útmutatása alapján kezeled. A bolhákat a macska környezetéből (bútorok, alvóhely, stb.) is ki kell irtani.
Etetés
Az étrend szempontjából a macska nagyon bonyolult állat. Ezért a macskatulajdonosok többsége szívesen használ előre gyártott eledelt. Ezek a termékek kiegyensúlyozott étrendet biztosítanak, és használatuk is kényelmes. Az előre gyártott macskaeledelek két fajtája létezik: a konzerveledelek és a száraz eledelek.
Mindig kapjon a macska elegendő folyadékot, különösen, ha száraz eledellel eteted. Tarts tisztán a tányérjait!
Azonosítás
Ha a macska szabadon kimehet a lakásból, legyen rajta egy azonosító a nevével, a gazda nevével és a telefonszámmal. Ha akarod, az állatorvos mikrocsipet is ültethet a bőre alá.